czwartek, 2 kwietnia 2015

Domowa piekarnia: chleb pytlowy z mąką razową

Jak zwykle przerwa okazała się dłuższa, niż przypuszczałam. Święta w tym roku chyba będą znów bardziej podobne do tych grudniowych(u mnie właśnie pada śnieg :D). Powoli układam sobie w głowie plany dotyczące wypieków świątecznych, a dziś zapraszam na chleb. Dokładnie ten piekę w domu raz za czas, bo zasmakował niektórym domownikom, którzy nie przepadają za typowymi razowcami(piekąc dla siebie korzystam właściwie z dwóch przepisów na chleby razowe i myślę, że wkrótce i one pojawią się na blogu). Przepis nie jest skomplikowany, wystarczy pamiętać o zrobieniu zaczynu, najlepiej wieczorem(wtedy chleb piecze się na drugi dzień).

Chleb pytlowy (z mąką razową)


zaczyn
75 g aktywnego zakwasu żytniego
250 g mąki żytniej 720
200 g wody

Składniki wymieszać w misce łyżka i zostawić na 14 godzin w temperaturze pokojowej.

 ciasto chlebowe
100 g maki żytniej razowej
150 g mąki żytniej jasnej
75 g mąki orkiszowej razowej
2 łyżki siemienia lnianego
1 łyżeczka soli
220-250 ml wody
cały zaczyn

Wszystkie składniki ciasta chlebowego wymieszać łyżką drewnianą w misce, najpierw tylko do połączenia składników(używam do wyrabiania ciasta miksera). Zostawić na 5 minut i ponownie wymieszać, dodając wody.Wodę należy dozować ostrożnie, aby ciasto nie wyszło zbyt rzadkie. Ma być miękkie, ale zdecydowanie nie lejące, upostaciowane.
Ciasto przełożyć do formy 29x11 cm, wyłożonej natłuszczonym papierem do pieczenia. Wyrównać mokrą reką(lub namoczoną w wodzie łyżką).
 Ciasto wyrasta około 3 godzin.
 Piec około 1 godziny w temperaturze 200 stopni(przepis oryginalny podaje inny sposób, ale u mnie się nie sprawdza - chleb szybko się przypala, ale to pewnie zależy też od piekarnika).

inspiracja

Przepis dodaję do akcji Pieczywo pełnoziarniste 2015

Pieczywo pełnoziarniste 2015

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka